Home » تفاوت مودم VDSL و ADSL چیست؟
آخرین بروز رسانی: 24ام مرداد, 1401

تفاوت مودم VDSL و ADSL چیست؟

مودم VDSL یا ADSL ، کدام بهتر است؟ در این مقاله تفاوت مودم VDSL و مودم ADSL را بررسی می‌کنید تا شما انتخاب بهتری برای انتخاب و خرید مودم داشته باشید.

تفاوت بین مودم VDSL و ADSL چیست؟

با توجه به در دسترس بودن بالا و نرخ های مقرون به صرفه، ADSL و VDSL همچنان پرکاربردترین نوع اتصالات اینترنتی در سراسر جهان هستند. نیاز به اتصال به اینترنت پرسرعت به دلیل پخش مداوم HD یا اشتراک گذاری اتصال به اینترنت در خانه یا محل کار همیشه مورد تقاضا است. VDSL سرعت بسیار بالاتری نسبت به اتصالات ADSL ارائه می دهد و تفاوت های زیادی بین ADSL و VDSL وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهد شد.

ADSL چیست؟

ADSL مخفف خط مشترک دیجیتال نامتقارن (asymmetric digital subscriber line) است. خط مشترک، خط تلفنی است که به منازل یا دفاتر ما ختم می شود که معمولاً برای تماس از آن استفاده می کنیم. این خط یک جفت سیم مسی است و سیگنال های صوتی ما را به انتهای دیگر اتصال تلفن می برد. از همان خط برای انتقال داده های اینترنتی استفاده می شود اما در فرکانس های متفاوتی نسبت به فرکانس هایی که برای سیگنال های صوتی استفاده می شود. سیگنال داده‌های صوتی و اینترنت هر دو تحت تأثیر شرایط و اختلال در سیم مسی هستند.

اتصال ADSL نسبت به سایر اتصالات مانند فیبر نوری مقرون به صرفه است زیرا نیازی به گذاشتن سیم یا کابل جداگانه نیست. از همان سیم تلفن می توان برای اتصال به اینترنت استفاده کرد. ADSL2+ آخرین نسخه ADSL برای کسانی است که در مجاورت سوئیچ های مدیریت شده توسط یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی زندگی می کنند. هر چه کاربر نزدیکتر به DSLAM زندگی کند، سرعت انتقال بهتر خواهد بود.

VDSL چیست؟

VDSL مخفف عبارت Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line است. این فناوری از همان خط مشترک دیجیتال برای انتقال سیگنال اینترنت استفاده می کند. این یک فناوری جدید در مقایسه با ADSL است. VDSL تجربه کاربری بهتری را به کاربران برنامه های اینترنتی ارائه می دهد. از همان خط مشترک به روشی موثر استفاده می شود. اتصال به کاربر با نصب یک گره نوری در نزدیکی مکان کاربر (ها) ارائه می شود. این گره با استفاده از کابل های فیبر نوری به ISP متصل می شود. مانند ADSL2+، VDSL همچنین یک اتصال VDSL2 را برای کاربرانی که در محدوده 1.2 کیلومتری از محل سوئیچ های VDSL قرار دارند، فراهم می کند.

ADSL در مقابل VDSL : تفاوت های کلیدی

اما تفاوت مودم VDSL و ADSL بیشتر در چه چیزی است؟ در واقع تفاوت اصلی مودم VDSL و ADSL در یک چیز است:‌ سرعت. تفاوت اصلی بین این دو نوع اتصال به سرعت اینترنت است. VDSL سرعت بالاتری نسبت به اتصالات ADSL ارائه می دهد. VDSL سرعت دانلود تا 70 مگابیت در ثانیه و سرعت آپلود تا 10 مگابیت در ثانیه را فراهم می کند. از طرف دیگر ADSL حداکثر سرعت دانلود 24 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد و سرعت آپلود بسیار کمتر است.

همچنین تفاوت‌های دیگر در زیر لیست شده‌اند:

  • برنامه های کاربردی. با استفاده از VDSL، می‌توانید برنامه‌های با پهنای باند بالا مانند اسکایپ، یوتیوب یا پشتیبان‌گیری آنلاین را بدون مشکل و بدون تاخیر اجرا کنید.
  • دسترسی. در مقایسه با VDSL، ADSL به طور گسترده و آسان در دسترس است. اکثر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی در سراسر جهان این خدمات را ارائه می دهند.
  • قیمت. تفاوت زیادی در قیمت هر دو نوع اتصال به اینترنت وجود ندارد. این درست در جایی است که تعدادی از ارائه دهندگان خدمات این خدمات را ارائه می دهند. رقابت بالاتر باید دلیل این امر باشد!
  • سیگنال‌دهی. قدرت سیگنال هر دو ADSL و VDSL با افزایش فاصله سیم مسی بین کاربر و ایستگاه سوئیچینگ کاهش می یابد. اما در مقایسه با ADSL، سیگنال VDSL سریعتر ضعیف می شود.
    VDSL برنده واضحی نسبت به ADSL است که در درجه اول به دلیل اتصال به اینترنت پرسرعت است که دانلود و آپلود رسانه ها را روان تر می کند. سرعت VDSL با اتصال فیبر نوری برابر نیست، اما رقابت سختی را برای خدمات اینترنت کابلی ایجاد می کند. اگر از ADSL یا VDSL استفاده می کنید.
دسته‌بندی: اموزشی

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه