Home » منبع تغذیه دوربین مداربسته ( ویژگی ها و انواع آن )
آخرین بروز رسانی: 23ام مرداد, 1401

منبع تغذیه دوربین مداربسته ( ویژگی ها و انواع آن )

منبع تغذیه دوربین مداربسته بخش مهمی از دوربین مداربسته می باشد که هنگام خرید دوربین مداربسته علاوه بر نوع دوربین، حافظه و … باید به  آن توجه کرد. اینکه بدانید بهترین منبع تغذیه دوربین مداربسته تحت شبکه چه ویژگی‌های دارد امری ضروری است. دوربین‌های مداربسته جزو سیستم‌های امنیتی پرمصرف هستند.

این دوربین‌ها علاوه بر سازمان‌ها، ادارات، شرکت‌ها و … توسط عموم مردم نیز استفاده می‌شود. در این میان منبع تغذیه دوربین باید متناسب با دوربین مداربسته برای رفع نیازها باشد. در ادامه به معرفی انواع منبع تغذیه برای دوربین مداربسته پرداخته‌ایم. البته پیش از بررسی انواع و ویژگی‌ها خواهیم گفت منبع تغذیه دوربین مداربسته چیست؟ همراه این بخش از مجله تدوین باشید.

فهرست عناوین بررسی شده : 

1. منبع تغذیه دوربین مداربسته چیست؟
2. انواع منبع تغذیه برای دوربین مداربسته
– آداپتور مرکزی دوربین مداربسته
– آداپتور مستقل دوربین مداربسته
3. انتخاب بهترین منبع تغذیه
4. ویژگی‌های منابع تغذیه برای دوربین مداربسته

منبع تغذیه دوربین مداربسته چیست؟

در واقع منبع تغذیه یا همان آداپتور از تجهیزات استفاده شده در وسایل الکترونیکی است. وظیفه منبع تغذیه دوربین های مداربسته تبدیل کردن برق شهری ۲۲۰ ولت به ولتاژ ۱۲ ولت می‌باشد. از این تبدیل کردن برای کارکرد درست دوربین مداربسته بکار گرفته می‌شود. مسلما در نگاه اول وظیفه اداپتور دوربین مداربسته یا منبع تغذیه کاملا آسان به نظر می‌رسد. اما درصورتی که آداپتور درستی نداشته باشید کیفیت و کارایی سیستم امنیتی شما پایین خواهد آمد. یعنی نمیتواند سطح انتظارات شما را از دستگاهتان برآورده کند.

به همین خاطر لازم است تا شما از عملکرد منبع تغذیه اطلاعات کافی داشته باشید. بدین ترتیب هنگام خرید انواع منبع تغذیه دوربین  های مداربسته بی سیم، آنالوگ یا تحت شبکه هیچ ابهامی نخواهید داشت. بار متصل شده به آداپتور، میزان جریان عبوری را مشخص می‌کند. یعنی متناسب با بزرگی مصرف کننده که به منبع تغذیه متصل است جریان عبور را بیشتر خواهد کرد. پس زمان خرید دوربین مداربسته علاوه بر ولتاژ باید میزان جریان را هم در نظر گرفت.

 انواع منبع تغذیه برای دوربین مداربسته

به طور کلی منبع تغذیه برای دوربین‌های مداربسته به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل :
1. منبع تغذیه دوربین مداربسته مرکزی
2. آداپتور مستقل یا تک آمپری

 آداپتور دوربین مرکزی

در اغلب مواقع برای اینکه از آداپتورهای کمتری برای دوربین‌های مختلف استفاده کنند. از یک منبع تغذیه مرکزی برای سیستم‌های دوربین مداربسته استفاده می‌کنند. بنابراین برای اینکه دوربین‌ها به منبع تغذیه متصل شوند باید از کابل و انشعابات استفاده شود. با انجام این عمل، برق رسانی به تمامی دوربین‌های امنیتی نصب شده در ساختمان خواهد رسید. این آداپتور مرکزی ولتاژ ۲۲۰ ولت را به ولتاژ مورد نیاز دوربین‌های مداربسته تبدیل می‌کند. شما میتوانید منبع را بر روی یک تابلو، یا به شکل کاملا مستقل بر روی دیوار مناسب وصل کنید.

جریان‌های خروجی از آداپتورهای مرکزی با یکدیگر متفاوت هستند. به طوری که دوربین‌ها بر اساس نوع و تعداد، میزان جریان را انتخاب می‌کنند. منبع تغذیه دوربین های مداربسته مرکزی بخاطر پشتیبانی از تمامی دوربین‌ها، هزینه کمتر در خرید و حتی سیم کشی‌ها خواهد داشت. تنها نکته حائز اهمیت در آداپتورهای مرکزی این است که با خراب شدن، تمامی دوربین‌ها از کار خواهند افتاد. و در مسافت‌های طولانی امکان دارد که ولتاژ خروجی با اندکی افت مواجه شود. همچنین لازم است بدانید عمر منابع تغذیه مرکزی بیشتر از منابع تغذیه مستقل خواهد بود.

با انتخاب آداپتور مرکزی محل کنترل تمامی دوربین‌های مداربسته یکسان خواهد بود. البته برای انواع دوربین‌های مداربسته از UPS نیز استفاده کرد. اما همانطور که گفتیم در صورت بروز کوچکترین مشکل در منبع تغذیه، کل سیستم امنیتی از کار خواهد افتاد. همچنین اگر اتصالی رخ بدهد آداپتور اصلی در معرض تخریب قرار می‌گیرد. که در این صورت باید هزینه بیشتری را صرف درست کردن و یا تعویض آن کرد.

منبع تغذیه دوربین مداربسته مستقل

همانطور که از نام این آداپتور مشخص است برای هر کدام از دوربین‌ها باید منبع تغذیه مجزا در نظر گرفت. به طوری که اگر مشکلی برای منبع تغذیه به وجود بیاید فقط همان دوربین از مدار خارج می‌شود. چرا که منبع تغذیه مختص همان دوربین از کار افتاده است. اساسی ترین تفاوت میان این آداپتور با آداپتور مرکزی، عدم امکان کنترل جریان از یک محل مشخص شده می‌باشد. مصرف انواع منبع تغذیه دوربین های مداربسته آنالوگ حدود 500 میلی آمپر (05/0 آمپر) است. گرچه مصرف واقعی این دوربین‌های مداربسته در حالت عادی کمتر می‌باشد.

با بکارگیری از یک معادله میتوان میزان جریان‌های ورودی به دوربین مداربسته را محاسبه کرد. مثلا برای ۴ عدد دوربین یک منبع تغذیه ۲ آمپری میتواند کافی باشد. البته این مثال مختص اداپتوری است که تغذیه تمام دوربین‌ها را بر عهده دارد. در غیر این صورت برای ۴ عدد دوربین، باید از ۴ آداپتور یک و نیم آمپری برای تغذیه استفاده کرد. خروجی جریان میتواند به شکل فیش یا به صورت ترمینالی باشد. ولتاژ استفاده شده در آداپتور مستقل، ۱۲ ولت و جریان خروجی در آن ۱ یا ۲ آمپر است. اگر آداپتور استفاده شده جریان ۲ آمپر را داشته باشد؛ میتوان به دوربین وصل کرد.

سپس با بکار گرفتن یک رابط برق آنها را به یکدیگر متصل کنید. اما بهتر است از منبع تغذیه دوربین مداربسته به صورت جداگانه و مستقل برای هر دوربین استفاده کرد. در صورت استفاده مجزا، اگر برای یکی از آداپتورها مشکلی ایجاد شود فقط دوربین متصل به همان منبع تغذیه دچار اختلال خواهد شد. همچنین با طولانی شدن فاصله بین دوربین و منبع تغذیه، هیچ افت ولتاژی ره نخواهد داد.

 انتخاب بهترین منبع تغذیه دوربین مداربسته

اغلب برای این که بتوانیم دوربین‌های مداربسته را راه اندازی کنیم به یک آداپتور 1.3 آمپر نیاز داریم. از طرفی اگر دوربین مدار بسته دارای ویژگی‌هایی همچون دید در شب باشد بهتر است از آداپتور 2 آمپر استفاده کرد. به همین خاطر توصیه می‌شود از منبع تغذیه‌ای استفاده کنید که ۱۲ ولت ۲ آمپر باشد. با اینکار از نویز، اختلال فطع و وصل شدن جریان برق جلوگیری می‌شود. همچنین میتوانید برای هر سری دوربین مداربسته یک آداپتور مرکزی در نظر گرفت. مثلا برای اینکه انرژی یک سیستم ۴ دوربین دارای دید در شب را تامین کنید. باید از منبع تغذیه 12 ولت 8 آمپر استفاده کرد.

همچنین برای تامین انرژی ۸ دوربین دارای دید در شب باید از یک منبع تغذیه ۱۲ ولت ۱۰ آمپر استفاده کنید. البته استفاده از دو عدد منبع تغذیه ۱۲ ولت ۸ آمپر نیز ممکن است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. منبع تغذیه ۱۲ ولت ۳۰ آمپر برای تامین انرژی ۱۶ عدد دوربین مداربسته دید در شب مناسب است. البته کاربر با همان مصرف کننده میتواند از دو تا منبع ۱۵ آمپر یا ۴ تا منبع ۸ آمپر استفاده کند. پس تقسیم منابع انرژی به درخواست کاربر، هزینه‌های نصب و … بستگی دارد.

برخی از آداپتورها هنگام قطعی برق دیگر قادر نیستند برق مصرفی دوربین مداربسته را تامین کنند. در نتیجه در زمان قطعی برق هیچ تصویری را ضبط نخواهند کرد. سارقین حرفه‌ای با قطع برق ساختمان، به راحتی می‌توانند اقدام به دزدی کنند. برخی از آداپتور دوربین مداربسته دارای قابلیت قرار دادن باتری برای ذخیره انرژی را دارد. پس به هر دلیلی اگر برق قطع شود امکان ضبط کردن تصاویر برای مدت محدودی وجود خواهد داشت. این زمان به ظرفیت باتری بستگی دارد. خرید این منابع میتواند جزو بهترین منبع تغذیه  شناسایی شود. حالا که با انواع آداپتور و بهترین آنها آشنا شده‌ایم به سراغ ویژگی‌های آنها خواهیم رفت که از مزایای خرید منبع تغذیه هستند.

برای اتصال دوربین های مداربسته باید از منبع تغذیه ای استفاده کرد که ولتاژ و جریان مناسب مطابق پروژه را تامین کند. در اکثر تاسیسات مدرن با دوربین های آنالوگ، منبع تغذیه متمرکز است و برق را بین تمام دوربین های نصب شده توزیع می کند.

اتصال منبع تغذیه به دوربین‌های مدار بسته

اتصال فوق العاده ساده است زیرا روی هر یک از کانکتورها برچسب هایی وجود دارد، منبع تغذیه باید با استفاده از کانکتورهای گرم و خنثی به پریز برق وصل شود و کانکتورهای مثبت و منفی به دوربین ها متصل می شوند. همچنین یک رابط برای اتصال به زمین وجود دارد.

توصیه می شود برای جلوگیری از هرگونه مشکل، اضافه بار از منبع تغذیه حداکثر از 80 درصد ظرفیت آن استفاده کنید. هنگامی که سیستم روشن می شود، یک جریان اوج اولیه وجود دارد که می تواند منبع را در صورت نزدیک بودن به ظرفیت کامل، به خطر بیندازد. برای نصب دوربین مداربسته باید دانست که هر دوربین چه جریانی (آمپراژ) مصرف می کند تا بتوانید از منبع تغذیه مناسب استفاده کنید. این اطلاعات بر روی برچسب دوربین یا در دفترچه راهنمای نصب موجود است، در برخی موارد به جای جریان، اطلاعات توان را بر حسب W (وات) می یابیم، بنابراین فقط با یک محاسبه تقسیم ساده، تبدیل را انجام دهید.

 ویژگی‌های منابع تغذیه برای دوربین‌های مداربسته

همانطور که پیش از این گفتیم هنگام نصب کردن دوربین مداربسته، برای استفاده از آداپتور ۲ راه بیشتر ندارید.
1. استفاده کردن از یک منبع تغذیه مشترک برای تمام دوربین‌های نصب شده
2. استفاده کردن از یک منبع تغذیه مجزا برای هر کدام از دوربین‌های نصب شده
که در ادامه به بررسی هر کدام از ویژگی‌های منبع تغذیه دوربین مداربسته پرداخته‌ایم.

منبع تغذیه مشترک

1. سهولت هنگام پیدا کردن عیب سیستم دوربین مداربسته هنگام خراب شدن آداپتور آن
2. داشتن عمر بالاتر منابع تغذیه دوربین، احتمال خرابی دستگاه را کاهش می‌دهد.
3. منبع تغذیه مرکزی عمر بالاتری نسبت به منبع تغذیه‌های مجزا دارد. همونی موضوع کوچک می‌تواند در بلند مدت از هزینه‌های اضافی صرفه جویی کند.
4. استفاده کردن از یک آداپتور مشترک از نظر هزینه به صرفه‌تر خواهد بود. به طوری که یک آداپتور مرکزی مانع استفاده از تعداد زیادی آداپتور مجزا خواهد شد.
5. تمام سیم کشی‌های منتقل کننده برق منبع تغذیه دوربین مداربسته، حامل برق ۱۲ ولت هستند. همین موضوع سبب می‌شود خطرات هنگام نصب و بعد از نصب را تا حدودی کاهش دهد.
6. اگر کابل کواکسیال تصویر و کابل برق تامین کننده آداپتور، در کنار هم قرار بگیرند. هیچ نویزی روی تصویر ارسالی از سیستم مداربسته رخ نخواهد داد.

منبع تغذیه مجزا

1. اگر یکی از آداپتورهای استفاده شده خراب شود تنها یک دوربین از مدار تصویر برداری خارج خواهد شد.
2. به خاطر انتقال دادن برق به شکل ۲۲۰ ولت تا محل دوربین، افت ولتاژ به اندازه ۲۰ برابر کاهش خواهش می‌باید.
3. هنگام خاموش شدن هرکدام از دوربین‌های مداربسته رفع مشکل رخ داده و یا تعویض کردن منبع تغذیه به راحتی امکان پذیر می‌شود.
4. هزینه سیم کشی منابع تغذیه بسیار کاهش می‌یابد. که یک کمک برای مصرف کنندگان دوربین مداربسته از نظر هزینه خواهد بود.

آداپتور یا همان منبع تغذیه از احزاب مهم بکار رفته شده در دوربین‌های مداربسته است. مسلما بدون وجود آداپتور امکان تبدیل برق شهری به ولتاژ مورد استفاده دوربین‌ها وجود نخواهد داشت. در نتیجه دوربین شما کار نخواهد کرد. همانطور که متوجه شدید قیمت منبع تغذیه دوربین مداربسته به میزان ولتاژ مصرفی وابسته است. همچنین انواع مختلفی از آداپتور وجود دارد که باید متناسب با نیازتان آن را تهیه کنید.

دسته‌بندی: اموزشی

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه